Podstawowe informacje o odnawialnych źródłach energii w Polsce

Podstawowe informacje o odnawialnych źródłach energii w Polsce

Odnawialne źródła energii, inaczej OZE polega na pozyskiwaniu energii z zasobów odnawialnych, czyli z takich zasobów środowiska naturalnego, które mogą się samoistnie odnawiać. W Polsce najczęściej wykorzystuje się takie źródła energii odnawialnej jak wiatr, energia słoneczna, energia wody, energia geotermalna oraz biomasy. Przeciwieństwem OZE są surowce nieodnawialne jak gaz ziemny, ropa naftowa i węgiel. Należą do zasobów nieodnawialnych, ponieważ ich zużycie jest znacznie szybsze niż uzupełnianie tych zasobów.

W Polsce najczęściej korzysta się z energii cieplnej i elektrycznej, która jest wytwarzana w dużej mierze dzięki surowcom nieodnawialnym. Zasoby gazu, ropy i węgla kamiennego, czy brunatnego z czasem się kurczą, dlatego bardzo ważne jest wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, aby móc powszechnie korzystać z OZE. Odnawialne źródła energii charakteryzuje też mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne, co jest ich ważną zaletą.

We współczesnym świecie, bardzo ciężko się obejść bez energii elektrycznej. Dzięki niej zasilane są różne urządzenia w gospodarstwach domowych, z których codziennie korzystamy, jak lodówka, odkurzacz, czy komputer. OZE są niewyczerpalnym źródłem energii, a elektrownie, które ją pozyskują nie wpływają znacząco na zanieczyszczenie środowiska.

Energia słoneczna jest powszechnie wykorzystywana. Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych można przekształcić energię pochodzącą ze Słońca, w energię elektryczną. Do najważniejszych zalet instalacji fotowoltaicznej należą: wysoka niezależność od podwyżek cen energii elektrycznej, czy także duża odporność instalacji na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo instalacja nie jest skomplikowana w obsłudze. Drugim sposobem na korzystanie z energii Słońca są kolektory słoneczne. Dzięki temu urządzeniu i energii słonecznej, która jest niewyczerpalnym źródłem ciepła, można ogrzać zarówno budynki mieszkalne jak i wodę.

Energia wiatrowa tak jak energia słoneczna jest bardzo popularnym odnawialnym źródłem energii na całym świecie. Opiera się na zastosowaniu wiatraków, które są wyposażone w turbiny wiatrowe. Podmuch wiatru powoduje ruch łopat wirnika. Podczas ruchu obrotowego, energia kinetyczna zmienia się na energię elektryczną. Na rynku pojawiają się wiatraki o coraz większej mocy i coraz dłuższych łopatach. W Polsce produkowanie energii z wiatru jest również powszechne. Ich zaletą jest zajmowanie znacznie mniejszej powierzchni niż tradycyjna elektrownia. Dodatkowo wiatraki pozwalają obniżyć emisję dwutlenku węgla i nie wytwarzają innych zanieczyszczeń. Warto jednak pamiętać, że duże znaczenie ma ich odpowiednie umiejscowienie, ponieważ wiatraki zlokalizowanie w miejscach, gdzie wiatry są bardzo silne jest bardziej efektywne.

Energia geotermalna to energia cieplna, która pochodzi z wnętrza Ziemi, a dokładniej ciepło, które jest skumulowane we wnętrzu naszej planety. Wykorzystywana jest do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Uzyskiwana jest dzięki odwiertom do naturalnych gorących podziemnych wód. Polska ma bardzo duży potencjał do wykorzystania energii geotermalnej. Nie wszędzie jednak może być zagospodarowana w tym samym stopniu, ponieważ efektywność tej energii uzależniona jest od geologicznych warunków. Pozyskiwanie tej energii bazuje na wydobywaniu jej za pomocą odwiertów. Oznacza to, że wykonanie głębokich na kilka kilometrów odwiertów wymaga zaawansowanych rozwiązań technologicznych oraz dużych nakładów finansowych. Można z tej energii korzystać bezpośrednio lub za pomocą pomp ciepła. Główną zaletą tego źródła energii jest niezależność od warunków pogodowych, a ważną wadą jest fakt, że nie wszędzie znajdują się tak samo efektywne źródła ciepła.

Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
lynda course free download
download karbonn firmware
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *