Samochody elektryczne to dobre rozwiązanie dla wszystkich kierowców, którzy cenią sobie nowe technologie. Pojazdy tego typu mogą przyczyniać się również do obniżania emisyjności w sektorze transportowym. W Polsce obecnych jest coraz więcej różnych rodzajów elektrycznych samochodów osobowych. Do najbardziej popularnych należą BEV, PHEV, MHEV.
Pojazd BEV (Battery Electric Vehicle) to samochód, który jest w stu procentach elektryczny. Napędem jest elektryczny silnik zwykle złożony z baterii litowo-jonowych. Wszystkie samochody tego typu wyposażone są w gniazda. Można je ładować specjalnymi ładowarkami przeznaczonymi do tego typu pojazdów lub korzystać ze stacji szybkiego ładowania.
Pojazd HEV (Hybrid electric vehicle) to samochód z silnikiem spalinowym oraz z napędem elektrycznym. Nie ma jednak możliwości podładowania baterii, dzięki zewnętrznym źródłom. Pierwszy napęd silnikowy służy do ruszania i do jazdy, a podczas większego obciążenia, pojazd korzysta z napędu elektrycznego. Ten rodzaj samochodu wykorzystuje prąd, który wytworzą samodzielnie, np. w trakcie hamowania, zwalniania i wykonywania innych podobnych manewrów.
Hybryda typu plug-in (PHEV) to samochód, który również wyposażony jest w dwa rodzaje napędów spalinowy i elektryczny. Ten pojazd zapewnia wiele korzyści związanych z silnikiem spalinowym, a dodatkowo można nim poruszać się w sposób bezemisyjny. Plug-in oznacza możliwość samodzielnego ładowania dzięki zewnętrznym źródłom energii elektrycznej. Do ładowania tych pojazdów można korzystać z publicznych stacji szybkiego ładowania. Napędem samochodu steruje komputer, który na podstawie zebranych danych, decyduje o wyborze odpowiedniego silnika w danej chwili. Dodatkowo pojazd tego typu umożliwia odzyskiwanie i gromadzenie energii elektrycznej w akumulatorach podczas hamowania.
Producenci samochodów, aby spełnić normy i nie płacić wysokich kar, zaczęli wprowadzać nowego rodzaju napędy hybrydowe. Układ miękkiej hybrydy (MHEV) to niedrogi i niewymagający dużych zmian konstrukcyjnych zestaw komponentów, który jest w stanie w znacznym stopniu zmniejszyć zużycie paliwa i tym samym emisję szkodliwych gazów do atmosfery.
Samochody hybrydowe i elektryczne są coraz bardziej widoczne na drogach również w Polsce. Wraz z rosnącymi wymogami powiązanymi z ekologią, rośnie zainteresowanie tymi pojazdami. Na wzrost popularności elektryków wpływają także takie czynniki jak wzrost cen paliw, możliwość wjazdów do stref zeroemisyjnych, inne przywileje dla pojazdów elektrycznych i coraz niższe koszty produkcji tego typu pojazdów. Rosnąca liczba tego typu pojazdów wymaga budowy coraz większej liczby stacji szybkiego ładowania, których liczba z roku na rok również się zwiększa.
Rozpowszechnianie pojazdów o napędzie elektrycznym wraz z wykorzystaniem OZE, może przyczynić się do zmniejszenia surowców nieodnawialnych, zmniejszenia poziomu hałasu w centrach miast i do poprawy jakości powietrza, co jest zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju.